Male Rage: The Musical
I muži potřebují kamarády. Motorkáři Jeffa Nicholse hledají svobodu, sílu a vlastní důstojnost, ale také loajální komunitu ve společnosti, která o ně nestojí.
Nekonečná silnice, vítr ve vlasech a 60. léta v Americe. Když se tvrdohlavá Kathy (Jodie Comer) ocitne v baru, do kterého slušné holky nechodí, narazí na mladého motorkáře Bennyho (Austin Butler). Benny je členem motorkářské party Vandals, neformálního seskupení milovníků bezstarostné jízdy vedeného majitelem baru Johnnym (Tom Hardy). Chuť svobody je nakažlivá a podlehne jí i Kathy, která se do Bennyho okamžitě zamiluje. Brzy si ale začne všímat odvrácené tváře života v motorkářském gangu a ve snaze zachránit svého milého před vězením nebo kulkou mu chce ukázat cestu ven. To se ale příliš nezamlouvá Johnnymu, který v Bennym vidí svého nástupce, a koneckonců ani samotnému Bennymu.

Jeff Nichols proslul jako režisér, který točí o americkém jihu. Jeho coming of age drama Bahno z Mississippi (The Mud, 2012) soutěžilo v Cannes a spolu s Obhájcem (The Lincoln Lawyer, 2011) Brada Furmana tvoří důležitý milník v kariéře Matthewa McConaugheyho, který se prostřednictvím těchto dvou snímků přehoupl z éry zlatohlávka z romcomů do éry jednoho z nejoceňovanějších seriózních herců své generace.
Zároveň je to filmař, který ve scénáři vždy najde místo pro Michaela Shannona, jenž řadou výrazných vedlejších postav opakovaně dokazuje, že není malých rolí. Motorkáři (The Bikeriders, 2023) nejsou výjimkou: Nichols se tentokrát nechal inspirovat fotoknihou Dannyho Lyona, který v 60. letech trávil čas s prvním motorkářským klubem na světě – Outlaws MC – a mapoval život ve svébytné komunitě nejen z pohledu motorkářů samotných, ale také optikou jejich manželek a partnerek, které společenským vyděděncům sloužily jako bezpečnostní polštář a často jediné ukotvení v realitě.
Muži sobě
Svůj nejnovější film tvůrce strukturuje podobně: jako hranou reportáž, postavenou na vzpomínkách a zkušenostech Kathy. Prostřednictvím skvělé Jodie Comer tak dává větší hlas právě motorkářským ženám, které v komunitě neměly žádné významné slovo navzdory tomu, jak moc pro ni byly důležité. Ať už Kathy interaguje s kýmkoliv z klubu, ať se snaží říct cokoliv, je to jako mluvit do zdi. Není to ale jeho hlavní téma.

Tím zůstává zkoumání motivací, které ke vzniku motorkářských klubů vedly. Nichols pracuje s důležitým dobovým kontextem, kdy byla americká společnost ovlivněná druhou světovou válkou a především válkou ve Vietnamu. Synové chladných, traumatizovaných otců pod vlivem sociálních a generačních proměn bojovali s postojem k systému i autoritám a museli, byť podvědomě, proměnit i vlastní chápání maskulinity a mužské sounáležitosti jako takové. Ta hlavní, masová komunita je chápala jako vyděděnce, rebely, nežádoucí narušitele pořádků, a tak si museli vytvořit vlastní svět, ve kterém klubové barvy reprezentují takřka pokrevní pouto.
Na vrcholu patriarchální hierarchie stojí Johnny. Tom Hardy je ztělesněním respektované ikony, která všechno zařídí a dbá na to, aby se v klubu jeden staral o druhého. Když se kluci příliš rozdivočí, on je tím, kdo řeší důsledky. Je strážcem klubových hodnot, zároveň ale drží v rukou obrovskou moc. Jak se klub rozrůstá o lokální buňky, jak do něj přicházejí mladší členové a mizí blízkost a osobní známost, začíná si uvědomovat vlastní limit i to, že je pořád jenom člověk. A že vytvořil olejem umaštěný fever dream, který staví na padlých ideálech a stává se nebezpečně napěchovaným, násilným papiňákem mužské agrese. Dvacet frustrovaných borců se ukočírovat dá, ale když jsou jich desítky, už to není legrace.
Dynamika trojúhelníku
Nevyrovnanou mocenskou dynamiku v rámci motorkářského klubu – mezi otrlými, ale pečujícími ženami a divokými, i když v základu ctihodnými muži, mezi bezpečným domáckým, dospělým životem a proplouváním bez závazků a zodpovědnosti – střet mezi dvěma realitami, z nich každá je dostatečně pravdivá, Nichols ilustruje na přetahované mezi Kathy a Johnnym, kteří neustále soupeří o to, kdo získá Bennyho.
Mlčenlivý motorkář v podání Austina Butlera ve filmu figuruje jako svého druhu manic pixie dream boy: je katalyzátorem děje, i když sám v podstatě jen bezcílně brázdí krajinu na motorce jako ztělesnění původního snu o bezstarostné jízdě a absolutní nezávislosti. Benny od nikoho nic nechce a taky nechce být nikomu nic dlužen. Krizové situace řeší stoickými prohlášeními, že prostě odejde, aby nebyl nikomu na obtíž, čímž jen posiluje svoji vlastní nepolapitelnost a sám sebe odlidšťuje. Jako symbol funguje dobře, právě v jeho laxním charakteru ovšem leží největší slabina Motorkářů, kteří tak ztrácí na tempu a síle v důležitém závěru. Přesto Nichols vytvořil mnohovrstevnatý, nicméně divácky velmi přístupný film se skvělou výpravou a soundtrackem, který do vlastního žánru přináší solidní svěžest.
Motorkáři vstupují do českých kin ve čtvrtek 20. června. Přijďte na premiérovou projekci do kina Lucerna: v rámci cyklu KATMAG uvádí snímek v 19:30 uvedu ve velkém sále. Vstupenky koupíte na pokladně kina nebo online na webu Lucerny.
Přihlaste se k odběru newsletteru KATMAG a všechny nové články i podcasty vám budou chodit rovnou do mailu.
Baví vás, co jste si právě přečetli? Tak to sdílejte.
Sledujte KATMAG také na Threads a na Instagramu.