Vyznání milovníka všedních lidských podivností
Yorgos Lanthimos natočil Chudáčky a stal se globální hvězdou. K nejvýraznějším evropským režisérům ale patřil dlouho předtím. V Milých laskavostech se vrací ke kořenům a rozvíjí svou lásku k lidství.
Yorgos Lanthimos natočil svůj první film před téměř čtvrt stoletím, do povědomí filmových fanoušků se pak zapsal dnes už legendární psychologickým dramatem Špičák (Kynodontas, 2009) o izolované dysfunkční rodině ovládané přísnými pravidly despotického otce. Již tehdy řecký režisér nastavil témata, která jeho tvorbu provází stále: zajímají ho lidské závislosti, citové ztráty i touha být milován, ideálně víc než ostatní. Jeho tvůrčí kouzlo ale tkví především v přístupu k podivnostem a zvláštnostem lidské povahy. Jeho postavy nikdy nejsou úplně dobré, ani úplně špatné – na této úrovni dokonce vůbec nefungují. Lanthimos totiž diváka nutí přemýšlet o samé podstatě toho, co to znamená být člověkem bez nutnosti vynášení soudů. Jeho ambivalentní charaktery jsou živoucí a tvůrce jejich prostřednictvím nemoralizuje, ani neoslavuje. A pokud vynáší komentář, vždy se týká systému či společenství, v němž své postavy nechává působit; snažit se šplhat po žebříku, ovládnout nastavenou hierarchii nebo hledat smysl bytí.
Když na začátku letošního roku do kin vpadli jeho silně stylizovaní Chudáčci (Poor Things, 2023), dostalo se jim vřelého diváckého přijetí stejně jako ve zbytku světa, kde se už film stihl stát hitem, silně podpořen virálním úspěchem na sociálních sítích. I bez něj by ale snímek o Belle Baxter, uměle oživené ženě poznávající svět, patrně slavil úspěch: ne náhodou se mu začalo přezdívat Barbie pro gotičky. Společnost se, ač pozvolna, feminizuje a Chudáčci nabízejí mnoho témat k nejen feministickým diskuzím.
V kontextu Lanthimovy filmové novinky, povídkové antologii Milé laskavosti (Kinds of Kindness, 2024), je potřeba o Chudáčcích mluvit ani ne tak kvůli částečně sdílenému hereckému obsazení (v obou filmech se vedle Emmy Stone objevují také Willem Dafoe či Margaret Qualley), ale protože Chudáčci mohou vůči Milým laskavostem nastavovat jistá očekávání. Milé laskavosti nejsou jako Chudáčci a neexistuje důvod, proč by měly být: Lanthimos zůstává věrný své lásce k humanismu i lidským výstřednostem, tentokrát se ale výrazně vrací ke svým tvůrčím kořenům. Jeho stěžejní témata v současné realitě vynikají lépe, než v zemanovském světě deformovaných vědců, zhýralých právníků a mužů s transplantovanými zvířecími mozky.
Bezmála tříhodinové Milé laskavosti jsou rozděleny do tří povídek, jejichž děj je provázán jen lehce; spojuje je ale fakt, že se všechny tři dají označit za svého druhu romance. Lanthimos v nich zkoumá šedé zóny mezilidských vztahů: jeho protagonisté bojují o přízeň, ať už mezi sebou, nebo sami se sebou. První povídku táhne Jesse Plemons v roli Roberta: muže, který deset let bez odmlouvání plní pokyny svého šéfa Raymonda (Dafoe). Po jednom konkrétním požadavku se ale Robert rozhodne, že ho prostě splnit nemůže, čímž se z minuty na minutu připraví o Raymondovy sampatie. Ne o majetek, který díky němu získal, ne o práci – ale o jeho lásku, zhmotněnou v rozbité tenisové raketě, která se ve světě pozdního kapitalismu ukáže být nejcennější komoditou. Robert si bez vedení neumí poradit, s nově nabitou svobodnou vůlí neumí pracovat – a vlastně ani nechce. Chce jen, aby ho Raymond znovu miloval a udělá pro to všechno. Lanthimos do absurdna zahání extrémní touhu po vnější validaci, touhu po tom (k) někomu patřit, která ale v zásadě pramení z obyčejného strachu, že člověk skončí na světě sám.

Plemons je zároveň hvězdou druhé povídky, kde v roli policisty Daniela představuje muže zcela oddaného své manželce Liz – průzkumnici, která se během jedné ze svých výprav ztratí (Emma Stone). Když se zase objeví, Daniel je od prvního momentu přesvědčen, že ta žena u něj doma není jeho drahá, ačkoliv je jí k nerozeznání podobná a velmi podobně se i chová. Jsou to ale právě nenápadné drobnosti, které z vyvolených partnerů dělají ty, kdo jsou nám cennější než všichni ostatní, a tak se Daniel nenechává odradit, i když mu nikdo z jeho okolí nevěří. Propadá stále hlubší trudomyslnosti a Liz se všemožně snaží ho rozveselit, potěšit, vrátit věci do starých kolejí. Lanthimos nabízí studii současného, citlivého mužství, ve které pracuje s kontrasty: muž zákona, který z toho titulu v rukou třímá velkou moc, se pomalu hroutí v zoufalství pod tíhou strachu, že nadobro ztratil tu, bez jejíž náklonnosti neumí žít.

Naopak do velkých témat současného ženství se Lanthimos pouští s pomocí Emmy Stone v povídce závěrečné. Stone v ní představuje Emily, matku a manželku, která se přidala k sektě vedené Omim (Dafoe) a Akou (Hong Chau). Hlavním úkolem Emily je najít ženu, která má léčitelské schopnosti a dokáže dokonce mrtvé přivést zpět k životu. Život v komuně ale znamená přísná pravidla, se kterými Emily bojuje: především teskní po svojí dceři. Lanthimos Emily nepředstavuje jako pomatenou bláznivku, ale jako celkem normální ženu, která našla něco, čemu věří, a zároveň je schopna vníma problematické, místy směšné rozměry snahy uchopit duchovno v systému, který definuje množství majetku. V rámci tématu je to velmi osvěžující, zároveň to divákovi umožňuje přemýšlet, proč vlastně Emily odešla od rodiny, aby dvěma prorokům pomáhala monetizovat byznys s vírou.

Byl její manžel (Joe Alwyn) násilnický? Dusila se v pozici matky v domácnosti a potřebovala v životě najít vyšší smysl? Nebo, opět, toužila patřit někam, kde si bude připadat důležitá, kde ji někdo za její zásluhy explicitně ocení? Díky hereččině výkonu dokáže divák silně soucítit s typem postavy, který je většinou spíše karikován nebo končí tragicky. Tragičnost v sobě ale nese urputnost, se níž se Emily snaží neznámou léčitelku objevit, stejně jako její – a potažmo lidský – sklon nekonečně toužit po něčem dalším, větším, důležitějším, i když jí všichni říkají, že by se měla spokojit s tím, co má.
Milé laskavosti do českých kin vstoupí 12. září. Už 11. září ale film v předpremiéře uvede kino Lucerna a odstartuje tak mini přehlídku Yorga Lanthima. Vstupenky si můžete koupit tady.
Přihlaste se k odběru newsletteru KATMAG a všechny nové články i podcasty vám budou chodit rovnou do mailu.
Baví vás, co jste si právě přečetli? Tak to sdílejte.
Sledujte KATMAG také na Threads a na Instagramu.